Loading...

Tävla

Tävla 2017-10-17T14:34:03+00:00

Tävlingsprogram 2017

Söndag 3 september
Klubbmästerskap (intern)
Starttid: 8.00, 14.00
Spelsätt: Singel
Deltagare: Alla
Klass och spelform: Herr och damklass mixad bana
Tävlingsledare: Hasse B


Fredag 15 september
Företagarnas Kommunmästerskap
Starttid: 13.00
Spelsätt: Singel
Deltagare: Singel
Klass och spelform: Singel Slaggolf en klass
Tävlingsledare: Mattis/Tuulikki/Lasse W


Söndag 24 september
Grannsämjan omg. 4 – Final
Spelas på Emmaboda GK


Söndag 1 oktober
Scandic Hotell Texas Scramble
Starttid: 10.00
Spelsätt: 4man-Scramble
Deltagare: Lag (4p)
Klass och spelform: A och B klass, max 32 lag
Tävlingsledare: Lasse W / Håkan W


Lördagar 21 oktober – 24 mars
Vintergolfen
Starttid: 08.30
Spelsätt: 2man-Scramble scratch med lottad partner
Tävlingsledare: Lasse W / Håkan W

Se Allmänna Tävlingsregler Möre GK:s Vintergolf 2017 / 2018 (PDF)


Fredag 27 oktober
Marknadsgolfen
Starttid: 10.00
Spelsätt: Singel
Deltagare: Alla
Klass och spelform: 2 klasser, A: 0–18,0 slaggolf, B: 18,1–36,0 Poängbogey (kanonstart)
Tävlingsledare: Mattis


Med reservation för ändringar.

Tävla på Möre Golfklubb

Klubbmästare

Damer

1992 Barbro Hagsér
1993 Barbro Hagsér
1994 Barbro Hagsér
1995 Gunilla Olofsson

1996 Johanna Gunér
1997 Johanna Gunér
1998 Lisen Bredberg
1999 Johanna Gunér

2000 Lisen Bredberg
2001 (Ingen deltagare)
2002 Lisen Bredberg
2003 Lisen Bredberg

2004 Ida Friberg
2005 Ida Friberg
2006 Anni Järnesjö
2007 Anni Järnesjö

2008 (Ingen deltagare)
2009 (Ingen deltagare)
2010 (Ingen deltagare)
2011 (Ingen deltagare)

2012 (Ingen deltagare)
2013 (Ingen deltagare)
2014 (Ingen deltagare)
2015 (Ingen deltagare)

Herrar

1992 Petter Wastå
1993 Petter Wastå
1994 Petter Wastå
1995 Andreas Danielsson

1996 Andreas Danielsson
1997 Petter Olofsson
1998 Pontus Olofsson
1999 Andreas Danielsson

2000 Pontus Olofsson
2001 Martin Aspernäs
2002 Martin Aspernäs
2003 Henrik Högstedt

2004 Henrik Högstedt
2005 Martin Aspernäs
2006 Andreas Danielsson
2007 Petter Boija

2008 Martin Aspernäs
2009 Martin Aspernäs
2010 Martin Aspernäs
2011 Jesper Lindgren

2012 Martin Aspernäs
2013 Jesper Lindgren
2014 Tobias Sandén
2015 Jesper Lindgren

2016 Jesper Lindgren

KM åldersklasser

2016
HJ Oskar Axelsson
H30 Jesper Lindgren
H40 Carl-Fredrik Klasson
H50 Per Sturesson
H60 Heiko Schlotfeld
H70 Leif Andersson

2015
HJ Victor Hildebrandsson
H22 Jesper Lindgren
H35 Jonas Petersson
H45 Michael Rosenqvist
H55 Håkan Wastå
H65 Torsten Petersson

2014
H22 Jesper Lindgren
H35 Tobias Sandén
H55 Åke Gustavsson
H65 Kjell Ericsson

2013
HJ Jesper Lindgren
H22 Johan Edlund
H45 Jörgen Järnesjö
H55 Åke Gustavsson
H65 Leif Andersson

2012
HJ David Axelsson
H45 Jörgen Järnesjö
H55 Lasse Wastå
H65 Lars Stejdahl

2011
HJ Jacob Gustafsson
H45 Pär Sturesson
H55 Åke Gustavsson
H65 Lars Stejdahl

2010
HJ Jesper Lindgren
H22 Magnus Åsén
H45 Jörgen Järnesjö
H55 Lars-Göran Övgård
H65 Lars Stejdahl

2009
HJ Adam Jonsson
H22 Martin Aspernäs
H45 Jörgen Järnesjö
H55 Per Persson
H65 Lars Stejdal

2008
H35-45 Jörgen Järnesjö
H55-65 Torsten Pettersson

2007
D Agneta Berntsson
H22-35 Martin Aspernäs
H45 Mikael Karlsson
H55-65 Torsten Pettersson

2006
D Ylva Andersson
HJ Martin Olsson
H35 Jörgen Järnesjö
H45 Janne Wuopio
H55 Lasse Wastå
H65 Lars Stejdal

2005
D Gunilla Olofsson
HJ Robin Fälldin
H35 Christer Fridlund
H45 Janne Wuopio
H55 Lars Källåker
H65 Torsten Pettersson

2004
D Linda Magnusson
H35 Jim Nilsson
H45 Janne Wuopio
H55 Lasse Wastå
H65 Torsten Pettersson

2003
DJ Ida Friberg
D22 Susanne Eriksson
D50 Gunvor Nilsson
HJ Martin Aspernäs
H22 Fredrik Sjöqvist
H35 Peter Karlsson
H45 Bryan Daniels
H55 Per Persson
H65 Lars Stejdal
H75 Bertil Edeström

2002
DJ Lisen Bredberg
D50 Barbro Hagsér
HJ Yohei Okabayashi
H35 Roger Karlsson
H45 Janne Wuopio
H55 Per Algotsson
H65 Torsten Pettersson
H75 Erik Karlsson